Na przestrzeni ostatnich kilku lat system Gravity pojawił się w wielu przychodniach rehabilitacyjnych i siłowniach na całym świecie. Na początku wykorzystywany był głównie w fizjoterapii, obecnie często stanowi integralny element treningu sportowego. Skąd taka popularność systemu Gravity?
Co to jest system Gravity?
Według systemu Gravity najlepszym oporem podczas wykonywania ćwiczeń jest ciężar własnego ciała. Założeniem systemu Gravity jest kształtowanie prawidłowej postawy oraz równomierne wzmocnienie mięśni powierzchownych i głębokich dzięki zaangażowaniu w ruch całych łańcuchów mięśniowych. Podczas treningu używa się urządzenie wyposażone w przesuwalną deskę i uchwyty, co pozwala na wykonywanie wiele różnorakich ćwiczeń.
Obciążenie podczas ćwiczeń wynosi od 3 do 51% całkowitej masy ciała i reguluje się dzięki zmianie kąta nachylenia deski. Bardziej zaawansowanym, którym zwykły opór nie wystarcza, urządzenie pozwala na dodanie dodatkowych obciążeń. Część wyposażenia to również manometr, który zapewnia lepszą stabilizację mięśni grzbietu. Wystarczy podłożyć go pod odcinek kręgosłupa, który chcemy w danej chwili trenować, i napompować mankiet do danego ciśnienia.
Zalety systemu Gravity
Ćwicząc według koncepcji Gravity, wykonuje się wielowymiarowe ruchy, bardzo stymulujące czucie proprioceptywne, to znaczy rodzaj czucia głębokiego, które jest odpowiedzialne za świadomość ułożenia jakiejś części ciała w przestrzeni. Pozwala to na większą stabilność, równowagę i znacznie poprawia świadomość własnego ciała. Obciążenie przez opór własnego ciała umożliwia wzmocnienie i rozbudowanie mięśni w możliwie najbardziej fizjologiczny sposób, bez nadmiernego forsowania poszczególnych stawów. Ćwiczenia są wykonywane w stabilnej pozycji, a dodatkowa kontrola za pomocą manometru gwarantuje równomierne zaangażowanie wszystkich trenowanych grup mięśniowych z jednoczesnym kształtowaniem prawidłowej postawy.
Gdzie można wykorzystać system Gravity?
Ze względu na ogromną liczbę ćwiczeń, które można wykonać dzięki systemowi Gravity, znajduje on zastosowanie zarówno w fizjoterapii, jak i w treningu funkcjonalnym, a także w ćwiczeniach opartych na pilates i jodze.
Z rehabilitacji w systemie Gravity skorzystają szczególnie osoby cierpiące na schorzenia kręgosłupa. Ból w odcinku lędźwiowym czy stan po operacyjnego leczenia dyskopatii (np. po discektomii z powodu przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego) to tylko niektóre wskazania. Gravity pozwala wzmocnić mięśnie grzbietu i ustabilizować postawę, co uśmierza ból i zapobiega nawrotom dolegliwości. Podobne korzystne efekty obserwuje się u pacjentów po urazach czy z dolegliwościami bólowymi barku, w przypadku których wzmocnienie grzbietu również odgrywa istotną rolę.
Jednak Gravity coraz częściej stanowi też element treningów sportowych, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Możliwość wykonywania nie tylko ćwiczeń wzmacniających, ale i rozciągających, sprawia, że urządzenie doskonale sprawdza się podczas zajęć pilates, a także podczas stretchingu po forsownym treningu. Zastosowanie systemu Gravity rozszerza się jednak z roku na rok ze względu na jego korzystne właściwości.