Kategoria: Zdrowie
-
Clonazepam – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne tego benzodiazepinu
Clonazepam jest lekiem z grupy benzodiazepin, który posiada m.in. właściwości przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe. Jego mechanizm oddziaływania na układ nerwowy sprawia, że jest on ważnym narzędziem w leczeniu wielu schorzeń. Natomiast ma on silne działanie uzależniające i może powodować szereg skutków ubocznych. W tym artykule poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące Clonazepamu i dowiesz się, jak…
-
Rehabilitacja onkologiczna
Rehabilitacja onkologiczna jest istotnym elementem terapii pacjenta z chorobą nowotworową, zarówno podczas całego procesu leczenia, jak i po jego zakończeniu. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega rehabilitacja onkologiczna i jaką odgrywa rolę w interdyscyplinarnym procesie leczenia raka. Cel i znaczenie rehabilitacji onkologicznej Rehabilitacja onkologiczna jest procesem medyczno — społecznym skierowanym do osób, u…
-
Hipoglikemia – objawy, przyczyny. Hipoglikemia reaktywna.
Glukoza jest kluczowym paliwem dla naszego mózgu i ciała, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie jej odpowiedniego poziomu we krwi. Hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy może być niebezpieczny dla zdrowia zwłaszcza dla chorych na cukrzycę. Przeczytaj, jakie są objawy hipoglikemii, co ją wywołuje i co należy robić w przypadku jej wystąpienia. Co to jest hipoglikemia…
-
ADHD czyli nadpobudliwość psychoruchowa u dorosłych i dzieci
Wokół ADHD powstało wiele mitów, mówiących o tym, że dawniej nie było ADHD tylko niegrzeczne dzieci, którym „pomagała” dyscyplina, a dziś jest ADHD i bezstresowe wychowanie. ADHD nie jest wymyślonym epitetem, używanym do usprawiedliwienia niegrzecznych dzieci. Jest zespołem nadpobudliwości psychoruchowej i deficytu uwagi, czyli poważnych zaburzeń, które dotykają i utrudniają funkcjonowanie zarówno dzieciom, jak i…
-
Mefedron – co to jest i jak działa
Mefedron potocznie zwany „mefem” lub „mecią”, zdobył dużą popularność jako legalny dopalacz, prawie dwadzieścia lat temu. W Polsce został zdelegalizowany w 2010 r. lecz mimo to pozostał łatwiej dostępnym i tańszym zamiennikiem, ekstazy i amfetaminy. Poznaj zagrożenia, jakie niesie ze sobą 4-metylometkatynon (4-MMC). Co to jest mefedron Mefedron, czyli 4-metylometkatynon (4-MMC) jest półsyntetyczną pochodną katynonu,…
-
Zmiana zapachu potu
Pot jest bezbarwnym roztworem soli o charakterystycznym słodkawym posmaku. Każdego dnia ludzki organizm wydziela około 0,5 — 0,8 litra tej wydzieliny gruczołów potowych. Liczba ta może się jednak zwiększać w zależności od temperatury otoczenia czy stanu zdrowia. Pocenie się jest niezwykle ważnym procesem fizjologicznym, który reguluje temperaturę ciała w czasie upałów lub przeziębienia oraz chroni…
-
USG dopochwowe transwaginalne
USG dopochwowe, nazywane również USG transwaginalnym, to niezwykle dokładne badanie, które ma na celu wykryć i zobrazować niepożądane zmiany w budowie i funkcjonowaniu jajników, jajowodów oraz macicy. USG dopochwowe przeprowadza się profilaktycznie raz w roku u współżyjących kobiet, które nie są w ciąży. W przypadku osób mających problem z zajściem w ciążę, takie badanie powtarza…
-
USG jamy brzusznej
USG jamy brzusznej jest podstawowym badaniem obrazowym pomocnym w diagnostyce oraz kontroli różnego rodzaju schorzeń. Na czym polega? Jak należy się do niego przygotować? USG jamy brzusznej jest zaliczane do kategorii badań ultrasonograficznych, czyli takich, które wykorzystują fale ultradźwiękowe w celu zobrazowania narządów wewnętrznych. Emitowane są one przez źródło znajdujące się w głowicy przykładanej przez…
-
USG piersi
USG jest badaniem, które pozwala uwidocznić tkanki wchodzące w skład piersi, wykorzystując do tego celu fale ultradźwiękowe niesłyszalne dla człowieka. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wyniki są dostępne od ręki. Jakie są wskazania do USG piersi? Znacząca część decyduje się wykonać je wówczas, gdy podczas samobadania piersi czy badania piersi przez ginekologa zostały wykryte…
-
Pacjent zero
Pacjent zero to określenie osoby, która została zidentyfikowana jako pierwszy nosiciel danej choroby zakaźnej w przypadku wystąpienia większej liczby zbliżonych do siebie przypadków zachorowania. Jego identyfikacja odgrywa kluczową rolę. Dzięki temu możliwe staje się bowiem bieżące kontrolowanie rozprzestrzeniania się choroby. Pozwala to także dowiedzieć się więcej na temat jej pochodzenia.
-
Jak działa i do czego służy defibrylator
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) jest specjalistycznym urządzeniem, które przy pomocy komend głosowych i wizualnych informuje ratownika, czy niezbędna jest defibrylacja. Jego funkcjonowanie opiera się o bieżącą analizę rytmu serca osoby poszkodowanej.
-
Próba Valsalvy
Próba Valsalvy jest jedną z metod umożliwiających ocenę kondycji ucha środkowego, której nazwa pochodzi od jej twórcy — włoskiego lekarza i pioniera badań aparatu słuchowego — Antonia Marii Valsalvy. W jej trakcie badana jest drożność trąbki słuchowej. Wspomniana próba znajduje także zastosowanie w sytuacji częstoskurczu nadkomorowego.
-
Tympanometria
Tympanometria to nieinwazyjna metoda badania słuchu, która wykorzystywana jest do diagnozowania niedosłuchów i zapalenia ucha środkowego u dzieci. Badanie to rejestruje wychylenia błony bębenkowej, do których dochodzi wskutek różnego rodzaju bodźców akustycznych i zmiany ciśnienia. Tympanometrię z powodzeniem wykonywać można u pacjentów w każdym wieku, w tym u niemowląt.
-
Co to jest tarczyca
Tarczyca to niewielkich rozmiarów, nieparzysty gruczoł dokrewny, zlokalizowany z przodu z szyi, pod krtanią. Składa się ona z 2 płatów połączonych ze sobą wąską cieśnią. Tarczyca waży około 30 gramów, lecz powiększać może się w zależności od aktualnego stanu zdrowia czy momentu cyklu. Jaka jest jej rola w naszym organizmie?
-
Czym zajmuje się higienistka szkolna
Mianem higienistki szkolnej określa się osobę nadzorującą stan sanitarny placówek nauczania i wychowania, stan zdrowia oraz rozwoju uczniów, a także oświatę zdrowotną w szkolnictwie. Jakie studia należy ukończyć, by móc wykonywać ten zawód? Jakie są główne obowiązki higienistki szkolnej?