USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej jest podstawowym badaniem obrazowym pomocnym w diagnostyce oraz kontroli różnego rodzaju schorzeń. Na czym polega? Jak należy się do niego przygotować?

USG jamy brzusznej jest zaliczane do kategorii badań ultrasonograficznych, czyli takich, które wykorzystują fale ultradźwiękowe w celu zobrazowania narządów wewnętrznych. Emitowane są one przez źródło znajdujące się w głowicy przykładanej przez lekarza do badanego rejonu ciała. Impuls wnika w tkankę, gdzie jest odbijany na granicy ośrodków o zróżnicowanej gęstości akustycznej, a następnie wraca do detektora znajdującego się w głowicy. Fale odbite od różnych ośrodków wracają do głowicy w różnym czasie i osiągają różną siłę, w zależności od rodzaju i umiejscowienia tkanki, od której się odbiły. Sprawia to, że aparat USG jest w stanie wizualnie odtworzyć obraz struktury oraz lokalizacji badanego obszaru i ich ruchu w czasie rzeczywistym.

Wskazaniami do USG jamy brzusznej są między innymi: nawracające bóle, brzucha, długotrwałe biegunki, zaparcia, wymioty oraz wzdęcia, trudności w oddawaniu moczu lub stolca, podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej oraz krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych czy rodnych.

Jak przygotować się do badania, jakim jest USG jamy brzusznej? Wykonywane jest ono na czczo. Zaleca się, aby ostatni posiłek zjeść około 6 — 7 godzin przed badaniem. Dlaczego jest to tak ważne? Pozostanie na czczo pozwala w prawidłowy sposób uwidocznić pęcherzyk żółciowy. Po posiłki do czynienia mamy z wydzielaniem żółci i enzymów trawiennych i przyspieszoną perystaltyką. Co więcej, w świetle przewodu pokarmowego znajduje się treść i gazu, które skutecznie utrudniają uzyskanie obrazów diagnostycznych. Około 6 godzin przez USG jamy brzusznej nie powinno się pić napojów smakowych, żuć gumy i palić papierosów. Dopuszczalne jest jedynie spożywanie niewielkich ilości niegazowanej wody mineralnej. Przez około 2 — 3 dni przed badaniem należy unikać pokarmów wzdymających, takich jak groch czy kapusta.

Jak wygląda USG jamy brzusznej? Najpierw pacjent kładzie się na kozetce i odsłania brzuch, na który nakładamy jest żel. Podczas badania, lekarz przesuwa głowicę, wywierając na nich nacisk w wybranych miejscach. Dodatkowo, prosi on pacjenta o wzięcie głębokiego oddechu lub jego wstrzymanie oraz obrócenie się na bok. Uzyskiwane w ten sposób obrazy są widoczne na ekranie w czasie rzeczywistym. Mogą one zostać zapisane, wydrukowane i dołączone do wyniku opisowego.

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej? Badanie to pozwala ocenić położenie narządów jamy brzusznej, ich wielkość (czy jest prawidłowa czy mamy do czynienia z niedorozwojem lub powiększeniem któregoś z nich), strukturę narządów, obecność zmian guzowatych i torbieli w narządach, złogów w pęcherzyku żółciowym lub układzie moczowym, zastoju w drogach moczowych, płynu w jamie otrzewnej lub innych przestrzeniach, a także obecność, kierunek oraz przepływ w naczyniach krwionośnych. USG jest badaniem nieinwazyjnym, szybkim i bezbolesnym.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *