Lewatywa - co to jest, na czym polega i jak zrobić samodzielnie

Lewatywa – co to jest, na czym polega i jak zrobić samodzielnie

Lewatywa to znany od starożytności zabieg medyczny, stosowany do dzisiaj. Lewatywie przypisuje się różne lecznicze właściwości. Przeczytaj, na czym polega lewatywa, jak ją prawidłowo wykonać i w jakich przypadkach warto się jej poddać.

Lewatywa najstarsza procedura medyczna

Lewatywa jest jedną z niewielu procedur medycznych, która była stosowana już przed naszą erą jest i nadal wykonywana. Jest małoinwazyjnym zabiegiem medycznym, polegającym na wlaniu poprzez odbyt wody lub roztworu wody i różnych dodatków do jelita grubego w celu usunięcia mas kałowych.

Lewatywę jako środek leczniczy stosowali już starożytnym Egipcie, późniejszym jej zwolennikiem był także Hipokrates uważany za ojca medycyny. Do stosowania pierwszych lewatyw używano zwierzęce jelita, worki ze skór lub pergaminu, czy też bambusowe rurki, Jeden koniec przyrządu wprowadzano do odbytu, a w drugi ustami wdmuchiwano wodę.
Innym używanym przyrządem do lewatywy w była podobna do dużej strzykawki kolba, o przeróżnych kształtach z nasadzaną końcówką. Urządzenia wykonywano z cyny, miedzi, a dla zamożniejszych z metali szlachetnych.

Kolby były również tłoczone z drewna, szkła, porcelany lub kości zwierzęcych. Do wstrzykiwania wody służył uszczelniony przy pomocy skóry tłok. Urządzenia do lewatywy miały różne kształty i wielkości, budowano nawet skomplikowane siedziska do samodzielnego zabiegu. Prototypy używanych do dzisiaj gruszek do lewatywy z naturalnego kauczuku robili Indianie.

W XVII wieku zapanowała wręcz moda na lewatywę i stosowano ją jako zabieg pielęgnacyjny. Na dworze Ludwika XIV była aplikowana, bez skrępowania podczas dworskich przyjęć. Lewatywy wykonywali lekarze, znachorzy czy aptekarze, którzy na tym zabiegu sporo zarabiali.

Wraz z rozwojem medycyny gwałtownie spadała popularność lewatywy, ale do dziś pozostały sytuacje, w których zaleca się jej zastosowanie.

Kiedy stosuje się lewatywę?

Lewatywa jest zabiegiem medycznym możliwym do samodzielnego wykonania, a jej stosowanie zaleca się w następujących przypadkach:

  • gdy będzie wykonywane badanie jelita grubego,
  • przed planowanym zabiegiem w obrębie jelita grubego,
  • występują uciążliwe zaparcia kamienie kałowe,
  • występują inne zaburzenia powodujące niemożność wypróżnienia się,
  • przed porodem, jako procedura opcjonalna wykonywana w celu uniknięcia niekontrolowanego oddawania stolca.

Ponadto lewatywa zalecana jest przez zwolenników medycyny alternatywnej, jako zabieg detoksykujący, usuwający złogi i wzmacniający odporność. Lewatywę wykonuje się także w aspekcie seksualnym podczas praktyk BDSM i przed penetracją analną.

Jak samodzielnie wykonać lewatywę?

Lewatywa, mimo że jest prostym zabiegiem i można ją wykonać w domu, powinna być robiona według określonej procedury z użyciem przeznaczonych do tego celu irygatorów.
Do wykonania lewatywy można użyć wielorazowej gumowej gruszki lub irygatora doodbytniczego składającego się z worka o pojemności od 1 do 2 litrów, gumowego wężyka i końcówki o różnej wielkości. W aptekach dostępne są także jednorazowe zestawy do lewatywy zawierające irygator i roztwór do wlewu.

Do zrobienia lewatywy można użyć ciepłej czystej wody, roztworu wody z mydłem, lub innymi dodatkami (ziołami, olejkami). Można także zastosować przeznaczony do lewatywy środek leczniczy dostępnego w aptece.
W domu najlepiej jest wykonać lewatywę w łazience, leżąc na lewym boku. Dla komfortu podczas zabiegu warto zadbać o przykrycie i zastosować lubrykant.

Przed zastosowaniem lewatywy należy upewnić się, czy nie ma przeciwwskazań do jej wykonania takich jak: owrzodzenie lub guzy jelita grubego, niedrożność jelit i hemoroidy. Pamiętajmy również, że zbyt częste wykonywanie lewatywy może prowadzić do zaburzenia fizjologicznego wypróżniania.

Lewatywa jest procedurą potrzebną do prawidłowej oceny jelita grubego, czy do oczyszczenia jelit przed operacją. Jest także dobrowolnym zabiegiem przed porodem i przynoszącym ulgę podczas zaparć. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona cudownym lekarstwem na wszystko, a jej działanie polega głównie na usunięciu mas kałowych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *