joga

Joga

Joga jest systemem ćwiczeń fizycznych, oddechowych i umysłowych, który wywodzi się z Indii. Jaka jest jej filozofia? Z jakimi jej odmianami możemy mieć do czynienia?

Kluczowym elementem jogi są asany, czyli wykonywane w trakcie praktyki pozycje. Gdy są one praktykowane w sposób prawidłowy, pozwalają poznać własne ciało i skutecznie zlikwidować ból, napięcie oraz wewnętrzne blokady. Dodatkowo, asany mają zbawienny wpływ na rdzeń kręgowy, w którym zlokalizowany jest ośrodkowy system nerwowy oraz komunikacyjny system całego ciała odpowiedzialny za zdrowie organizmu. To jednak nie wszystkie funkcje, jakie pełnią. Asany aktywują również punkty uciskowe zwiększające przepływ energii życiowej w ciele.

Kolejny bardzo ważny element praktyki jaki to pranajama, czyli świadome oddychanie. Oddech łączy się ze splotem słonecznym, w którym znajduje się Prana — energia życiowa. Jeżeli jest on świadomy, jej ilość ulega zwiększeniu. Oddechem leczyć można zarówno napięcia w ciele, jak i różnego rodzaju problemy psychiczne, takie jak depresja lub stany lękowe. Regularne praktyki oddechowe to sprawdzony sposób na kontrolę nad umysłem i odprężenie.

Żadna praktyka jogi nie może się obyć bez relaksacji, czyli sawasany, która utrzymuje ludzki umysł w harmonii i zdrowiu. Wyzwala pokłady energii życiowej i sił witalnych, obniża ciśnienie oraz wychładza ciało, stymulując procesy regeneracyjne organizmu.

W swojej filozofii joga zakłada dietę roślinną bazują na naturalnych, nieprzetworzonych produktach. Związane jest to z tym, że roślin pozyskują swoje wartości bezpośrednio z ziemi i słońca.

Do czynienia możemy mieć z wieloma różnymi praktykami jogi. Najpopularniejszą jest hatha — joga. Bazuje ona na wspomnianych powyżej asanach oraz pranajamie. Dodatkowo, hatha — joga skupia się na zakazach oraz nakazach, który należy przestrzegać, by być dobrym człowiekiem. Zakłada ona również istnieje czakr, czyli centr znajdujących się w kręgosłupie. Każdy z nich odpowiada za określony obszar ciała i przepływającą tam energię.

Kolejna odmiana jogi to bhakti — joga. Wywodzi się ona z hinduizmu i ma na celu rozwijać miłość między Bogiem a osobą praktykującą. Do czynienia możemy mieć także z karma — jogą. Głównym celem jest tu całkowite wyzwolenie, które osiąga się poprzez pomóc potrzebującym i bezinteresowne działanie. Następny rodzaj jogi to mantra — joga. Jak sama nazwa wskazuje, bazuje ona na mantrach, czyli świętych śpiewach połączonych z modlitwą i głęboką medytacją. Dżinana — joga skupia się z kolei na dążeniu do dżany, czyli transcendentalnego poznania umysłowego oraz intuicyjnego. Jest to możliwe dzięki głębokim praktykom medytacyjnym. Sporą popularnością cieszy się także radża — joga. Polega ona między innymi innymi na medytacji, własnym rytmie życiowym, nabywaniu cnót, wstrzemięźliwym życiu oraz braku emocjonalnego przywiązania. Ostatni z odłamów jogi to tantra — joga. Bazuje ona na systemie energetycznym człowieka i praktykowaniu asan polegających na równowadze działa oraz umysłu. Tantra — joga uczy holistycznego podejścia do świata oraz budzi do życia uśpioną seksualność.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Joga”

  1. Awatar Tanie pozycjonowanie

    Polecam skutecznie pozycjonowanie na https://emm8.pl/seo/ . Tanie i naprawdę skuteczne pozycjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *