Jak dbać o zdrowie psychiczne

Jak dbać o zdrowie psychiczne

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zdrowie psychiczne to stan, na który składają się: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychiczne i utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Co robić, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dostarczanie sobie każdego dnia odpowiedniej ilości witamin i minerałów w formie pożywienia to znacznie lepsze rozwiązanie od przyjmowania ich w formie syntetycznych suplementów diety. Niezwykle ważne jest jednak nie tylko to, co jemy, lecz również w jaki sposób dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników. Co za tym idzie, szczególną uwagę zwrócić powinno się na wielkość porcji posiłków oraz częstotliwość ich spożywania. Należy je jeść powoli, bez pośpiechu. Racjonalne odżywianie obejmuje także odpowiednie nawodnienie oraz rezygnację z używek. Chcąc wspomóc układ nerwowy, warto wzbogacić codzienną dietę o produkty zawierające w swoim składzie witaminy z grupy B. Do kategorii tej zaliczają się między innymi jajka, drób, ryby, szpinak, rośliny strączkowe oraz orzechy. Równie istotną kwestią jest stosowna podaż kwasów tłuszczowych Omega — 3 i Omega — 6, które znaleźć można w rybach czy olejach roślinnych.

Chcąc utrzymać zdrowie psychiczne, zadbać należy również o higienę snu. Kluczową kwestią jest tu w szczególności jego długość, która średnio wynosić powinna od 6 do 9 godzin. Jest to jednak uwarunkowane osobniczo. Brak czy niedostateczna ilość snu znacząco osłabiają koncentrację i mogą prowadzić do drażliwości i złego ogólnego samopoczucia.

Kolejnym czynnikiem, który ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne jest aktywność fizyczna. To sprawdzony sposób nie tylko na zgrabną, wysportowaną sylwetkę. Regularny ruch przyczynia się do uwalniania endorfin, które łączą się z receptorami opioidowymi znajdującymi się w ośrodkowym układzie nerwowym, działając przeciwbólowo i poprawiając nastrój. Aktywność fizyczna powinna być podejmowana regularnie, 2 — 3 razy w tygodniu przez około 40 minut. To sprawdzony sposób na zredukowanie stresu, napięcia i uczucia irytacji oraz podenerwowania.

Chcąc utrzymać zdrowie psychiczne, pamiętać należy o niezwykle ważnej kwestii, jaką jest asertywność. Uleganie presji otoczenia może doprowadzić do bardzo poważnego naruszenia równowagi psychicznej. By do tego nie dopuścić, należy nauczyć się wyrażać swoje zdanie i stawiać wyraźne granice.

Duże obciążenie psychiczne stanowić mogą osoby z najbliższego otoczenia — czy to członkowie rodziny, czy przyjaciele lub znajomi z pracy, których zachowanie jest nieakceptowalne. W bezpośredni sposób przełożyć może się ono na zaburzenie zdrowia psychicznego, a co za tym idzie — na nastrój. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest ograniczenie kontaktu z taką osobą do minimum lub całkowite zerwanie takiej relacji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Jak dbać o zdrowie psychiczne”

  1. Awatar Powiśle

    Bardzo ciekawy artykuł o zdrowiu psychicznym. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *