Fitness co to jest

Fitness co to jest

Fitness większości z nas kojarzy się wyłącznie z zajęciami fitness dostępnymi w ofercie większości siłowni. Jak się jednak okazuje, jest to znacznie szersze pojęcie. Fitness oznacza styl życia, który przejawia się troską o własne zdrowie i sprawność fizyczną. Osoba fit to taka, która czuje się dobrze ze sobą, jest świadoma swoich możliwości i nieustannie się rozwija. Jaka jest historia fitnessu? Z jakimi jego rodzajami możemy mieć do czynienia? Jakie są jego zalety?

Moda na zajęcia fitness została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych. Za prekursora tego typu ćwiczeń uznaje się dr Kennetha Coopera, który w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku pracował jako lekarz w NASA. Tworzył wówczas szereg programów mających na celu poprawę kondycji amerykańskich astronautów. W Polsce pierwsze zajęcia fitness pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością w naszym kraju.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje fitnessu? Znacząca część siłowni ma w swoim grafiku zajęcia o nazwie ABT (Abdominal, Buttocks, Tights), inaczej BPU (Brzuch, Pośladki Uda). W ich trakcie angażowane są głównie dolne partie ciała. Są to ćwiczenia wzmacniające, modelujące oraz kształtujące sylwetkę. Zajęcia tego typu najczęściej zaczynają się od trwającej około 15 minut rozgrzewki w formie układu choreograficznego. Kolejna część to ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, pośladków oraz ud. Na koniec następuje około 10 — minutowe rozciąganie.

Równie popularne są zajęcia TBC (Total Body Condition). Mianem tym określa się ćwiczenia ogólnorozwojowe angażujące do pracy wszystkie mięśnie. Przeważnie odbywają się one z wykorzystaniem przyborów, takich jak stepy, gumy czy ciężarki. Te zajęcia to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na wzmocnieniu mięśni, rozwoju sylwetki oraz usprawnieniu pracy układu sercowo — naczyniowego i oddechowego.

Miłośnicy ćwiczeń wzmacniających powinni się udać na zajęcia o nazwie Body Pump. Mają one za zadanie rozwijać wszystkie partie mięśniowe. W trakcie ćwiczeń wykorzystuje się specjalną sztangę ze zmiennym obciążeniem. Trening odbywa się przy muzyce nadającej im rytm. Zajęcia Body Pump to sprawdzony sposób na poprawę wytrzymałości i siły oraz kształtowanie sylwetki.

Dlaczego warto regularnie uczęszczać na zajęcia fitness? Aktywność tego typu ma całe mnóstwo zalet. Fitness jest doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z nadwagą i otyłością. Pozwala on skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i przyspieszyć przemianę materii. Na zajęcia fitness powinny się również zapisać wszyscy ci, którzy cierpią na kłopoty z krążeniem i oddychaniem. Są one bowiem w stanie w odpowiednim stopniu dotlenić organizm i przywrócić równowagę pulsacji serca. To jednak nie wszystko. Fitness redukuje ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz nowotworów. Warto wspomnieć tutaj także o tym, że poprawia on nastrój i dodaje energii.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

3 odpowiedzi na „Fitness co to jest”

  1. Awatar Rezonans magnetyczny

    Fajny artykuł o fitnesie.

  2. Awatar ART24

    Dziękuję i pozdrawiam. Fajny artykuł o fitnessie.

  3. Awatar Filharmonia

    Super. Dziękuję za ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *