Badanie USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Nie wpływa na tkanki organizmu, ponieważ fale akustyczne nie oddziałują na nie. Dodatkowo jest bezbolesne i może być wykonywane wielokrotnie, również u kobiet w ciąży. Jak działa ultrasonograf i w jaki sposób przeprowadzane jest badanie z jego wykorzystaniem?
Podstawa działania ultrasonografu czyli aparatu USG
Ultrasonograf działa w oparciu o fale ultradźwiękowe, które przechodzą przez tkanki organizmu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu wnętrza ciała bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych zabiegów, w tym otwierania jamy brzusznej.
Badanie USG jest wykonywane jako jedno z pierwszych badan podczas diagnostyki narządów jamy brzusznej oraz klatki piersiowej. Dzięki temu, że jest ono szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowana, możliwe jest jego przeprowadzenie w niemalże każdych warunkach. Wystarczy dostęp do odpowiedniej aparatury.
Budowa aparatu USG: Emiter i odbiornik
Urządzenie do ultrasonografii składa się z głowicy USG, która pełni rolę emitera oraz odbiornika, którym jest ekran komputera. Z głowicy wysyłane są odpowiednie fale akustyczne, które przechodzą przez tkanki organizmu. Następnie ich odbicie jest wychwytywane przez odbiornik oraz prezentowane na ekranie.
W zależności od długości fali możliwe jest oglądanie różnych struktur. Fala 2-5 MHz jest wykorzystywana do oglądania narządów w jamie brzusznej. Są one widoczne w znacznie mniejszej rozdzielczości i mniej dokładnie, ale można dotrzeć do głębokich struktur organizmu. Natomiast fale ok. 50 MHz wykorzystywane m.in. podczas USG dopochwowego. Dzięki nim można uzyskać wyraźny obraz struktur osadzonych bliżej głowicy USG.
Zakres badania USG
Za pomocą badania USG możliwe jest zdiagnozowanie zdecydowanej większości narządów osadzonych m.in. w jamie brzusznej. Można ocenić ewentualne zmiany w ich strukturze, wielkości lub obecność płynu w klatce piersiowej lub jamie brzusznej. Nie można jednak ocenić złośliwości zmian nowotworowych. Do tego celu konieczne jest wykonanie rozszerzonej diagnostyki, np. biopsji.
Jakie narządy nie mogą być zbadane za pomocą aparatu USG?
Część narządów nie może być analizowana z wykorzystaniem ultrasonografu. Wynika to z faktu, że fale akustyczne nie mają możliwości przenikania przez kości. W związku z tym nie można zbadać struktur wewnątrzczaszkowych, które są otoczone tkanką kostną.
Przy pomocy badania USG nie ma również możliwości przeprowadzenia analizy żołądka oraz jelita. Te struktury należy badać z wykorzystaniem np. tomografii komputerowej.
Jak przygotować się do badania USG?
Badanie ultrasonografem jest nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie przy niektórych schorzeniach konieczne jest stosowanie się do indywidualnych zaleceń lekarza.
Konieczne jest, żeby przed wykonaniem badania poinformować lekarza prowadzącego o przyjmowanych płynach lub pokarmie. Tak, żeby mógł odnieść wyświetlany obraz do procesów zachodzących w organizmie podczas np. trawienia.
Dodaj komentarz