Zmiana zapachu potu

Zmiana zapachu potu

Pot jest bezbarwnym roztworem soli o charakterystycznym słodkawym posmaku. Każdego dnia ludzki organizm wydziela około 0,5 — 0,8 litra tej wydzieliny gruczołów potowych. Liczba ta może się jednak zwiększać w zależności od temperatury otoczenia czy stanu zdrowia. Pocenie się jest niezwykle ważnym procesem fizjologicznym, który reguluje temperaturę ciała w czasie upałów lub przeziębienia oraz chroni przed przegrzaniem. Zmiana wyglądu, zapachu lub ilości wydzielanego potu świadczyć może o różnego rodzaju problemach ze zdrowiem. Podpowiadamy, jakie są najpopularniejsze tego przyczyny.

Pot u zdrowego człowieka ma przeważnie subtelny zapach. Jak już zostało wspomniane, ma on za zadanie chłodzić ciało. By zniwelować jego aromat, wystarczy sięgnąć po kosmetyk, jakim jest antyperspirant. Nie znajduje on jednak zastosowania w przypadku sytuacji stresowych, kiedy to do czynienia mamy ze zmianą zapachu potu. Krążąca wówczas w organizmie adrenalina sprawia, że zlokalizowane pod pachami gruczoły apokrynowe zaczynają wydzielać wzmożoną ilość potu.

Nadmierne pocenie się, w szczególności w czasie snu, świadczyć może o zaburzeniach hormonalnych, takich jak między innymi niedoczynność tarczycy. Gruczoł ten wydziela hormony regulujące tempo przemiany materii i pobudzające produkcję energii cieplnej. Wspomniane powyżej problemy z tarczycą mogą się przyczyniać do hamowania tego procesu.

Z problemem, jakim jest nadmierna potliwość nierzadko borykają się także kobiety w ciąży. Wynika to z tego, że do czynienia mamy wówczas ze wzrostem ilości hormonów w organizmie, a co za tym idzie — produkcją ciepła. Wzmożone wydzielanie potu jest również popularną przypadłością u świeżo upieczonych mam. Związane jest to z tym, iż kobiecy organizm pozbywa się wówczas nadmiaru wody.

Kolejna z przyczyn zmiany zapachu potu to menopauza. W okresie przekwitania dochodzi bowiem do spadku poziomu estrogenów w organizmie.

Na problemy z potem cierpią również diabetycy. W przebiegu choroby, jaką jest cukrzyca do czynienia mamy z zaburzeniami wrażliwości komórek na insulinę — hormon odpowiadający za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Ludzki organizm, aby zagwarantować sobie niezbędne źródło energii, korzysta z zawartych w diecie tłuszczów. Na skutek ich rozkładu dochodzi do wytwarzania ciał ketonowych, w tym acetonu, którego cechą charakterystyczną jest intensywny, przykry zapach. Nieleczona lub mocno rozwinięta cukrzyca może skutkować jego niebezpiecznym stężeniem. Ciało próbuje się wówczas pozbyć tej substancji przez skórę, co objawia się intensywnym aromatem potu. Nierzadko towarzyszy temu częste oddawanie moczu i wzmożone pragnienie.

Zmiana zapachu potu to także jeden z objawów chorób nowotworowych, takich jak rak trzustki, guz mózgu lub chłoniak. Pozostałe to ból mięśni i kości, gorączka oraz osłabienie.

Wydzielający się w nadmiarze pot o intensywnym zapachu to również popularna dolegliwość wśród palaczy. Związane jest to w tym przypadku z tym, iż nikotyna wyzwala wydzielanie acetylocholiny — substancji aktywującej gruczoły potowe i podnoszącej ciśnienie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *