Kategoria: Profilaktyka zdrowotna
-
Problem uzależnienia od elektroniki wśród dzieci i młodzieży
We współczesnym świecie, w którym nowoczesna technologia i dostęp do internetu jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dlatego nadmierne przywiązanie do elektroniki i uzależnienie od internetu wśród dzieci i młodzieży stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Z naszego artykułu dowiesz się m.in. jak nadmierne korzystanie z elektroniki wpływa na mózg dziecka, co oznacza zjawisko FOMO i…
-
Uzależnienie od Internetu – czym jest, jakie są jego objawy, leczenie
Obecni czterdziestolatkowie są ostatnim pokoleniem, które pamięta czasy bez internetu, natomiast dwudziestolatkowie nie umieją sobie wyobrazić życia bez telefonu z danymi komórkowymi. Choć trudno w to uwierzyć to aktualnie znacznie więcej ludzi na świecie ma dostęp do internetu niż do wody pitnej. Internet stał się niezastąpionym narzędziem służącym m.in. do pracy, komunikacji, oraz relaksu. Niestety…
-
Lewatywa – co to jest, na czym polega i jak zrobić samodzielnie
Lewatywa to znany od starożytności zabieg medyczny, stosowany do dzisiaj. Lewatywie przypisuje się różne lecznicze właściwości. Przeczytaj, na czym polega lewatywa, jak ją prawidłowo wykonać i w jakich przypadkach warto się jej poddać. Lewatywa najstarsza procedura medyczna Lewatywa jest jedną z niewielu procedur medycznych, która była stosowana już przed naszą erą jest i nadal wykonywana.…
-
Fitness co to jest
Fitness większości z nas kojarzy się wyłącznie z zajęciami fitness dostępnymi w ofercie większości siłowni. Jak się jednak okazuje, jest to znacznie szersze pojęcie. Fitness oznacza styl życia, który przejawia się troską o własne zdrowie i sprawność fizyczną. Osoba fit to taka, która czuje się dobrze ze sobą, jest świadoma swoich możliwości i nieustannie się rozwija.…
-
Joga
Joga jest systemem ćwiczeń fizycznych, oddechowych i umysłowych, który wywodzi się z Indii. Jaka jest jej filozofia? Z jakimi jej odmianami możemy mieć do czynienia? Kluczowym elementem jogi są asany, czyli wykonywane w trakcie praktyki pozycje. Gdy są one praktykowane w sposób prawidłowy, pozwalają poznać własne ciało i skutecznie zlikwidować ból, napięcie oraz wewnętrzne blokady.…
-
Zasady obowiązujące w czasie oprysków rolniczych
Wykonywanie oprysków w gospodarstwie rolnym może być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia rolnika. Wynika z faktu, iż wykorzystywane wówczas środki chemiczne zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje chemiczne oddziałujące na chwasty i szkodniki. Na ich działanie narażona jest zarówno skóra, jak i układ oddechowy i pokarmowy oraz błony śluzowe. Jak powinna wyglądać prawidłowa…
-
Jak dbać o zdrowie psychiczne
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zdrowie psychiczne to stan, na który składają się: dobra kondycja zdrowotna, poczucie komfortu psychiczne i utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych. Co robić, aby utrzymać je w dobrej kondycji? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że prawidłowe odżywianie ma znaczący wpływ na kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dostarczanie sobie każdego…
-
Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka
Aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Skutecznie ogranicza ona ryzyko schorzeń sercowo — naczyniowych, opóźnia rozwój nadciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko otyłości, pomaga w profilaktyce cukrzycy typu 2 i redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi, okrężnicy czy prostaty. W pierwszej kolejności pod lupę warto wziąć choroby, takie jak nadwaga oraz otyłość, które to wiążą się…
-
Wpływ hałasu na zdrowie człowieka
Mianem hałasu określa się drgania akustyczne o dużej częstotliwości, które mogą być dla człowieka szkodliwe i uciążliwe. To dźwięk nieprzyjemny i niepożądany, który wywołuje drażliwość, a niekiedy nawet zmęczenie całego organizmu. Jaki poziom hałasu jest szkodliwy? Wpływ hałasu na ludzkie zdrowie określa się na bazie poziomu jego intensywności, który jest wyrażany w decybelach. Hałas poniżej…
-
Zapisy do lekarza w ramach NFZ
Na wizytę w przychodni do lekarza pacjent ma prawo zapisać się dowolnie każdego dnia, w godzinach pracy punktu rejestracji przychodni. Rejestracja pacjenta może odbyć się poprzez kontakt osobisty, telefoniczny, elektroniczny (poprzez stronę www) lub za pośrednictwem osoby trzeciej. Pacjent w momencie rejestracji musi zostać poinformowany o dacie i godzinie wizyty. W przypadku pacjenta objętego stałą…
-
Brak dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia zdrowotnego
W przypadku gdy pacjent nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia zdrowotnego może złożyć oświadczenie o fakcie posiadania ubezpieczenia a następnie dostarcza stosowny dokument. W przypadku niedostarczenia potwierdzenia w stosownym terminie placówka medyczna może obciążyć pacjenta kosztami za wykonane świadczenia. Natomiast w przypadku gdy pacjent zgłasza się w trybie nagłym brak dokumentu potwierdzającego…
-
Dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia zdrowotnego
Dokumenty potwierdzające prawo do ubezpieczenia zdrowotnego i świadczeń zdrowotnych w placówkach medycznych realizujących umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia: 1. Zaświadczenie z zakładu pracy (ważne przez 30 dnie od daty wystawienia) 2. Zaświadczenie z urzędu pracy o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ważne do końca terminu ważności) 3. Decyzja wójta gminy, burmistrza, prezydenta miasta (ważna 90 dni…
-
Prawo do bezpłatnego leczenia dzieci do 18 roku życia
Dzieci obywatelstwa polskiego mają zagwarantowane ustawowo prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i nie mogą zostać nie przyjęte do lekarza w przychodni realizującej umowę w ramach ubezpieczenia zdrowotnego z powodu braku dowodu ubezpieczenia nawet jeżeli rodzic dziecka nie dopełnił obowiązku zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia w swoim zakładzie pracy.