Zasady obowiązujące w czasie oprysków rolniczych

Zasady obowiązujące w czasie oprysków rolniczych

Wykonywanie oprysków w gospodarstwie rolnym może być niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia rolnika. Wynika z faktu, iż wykorzystywane wówczas środki chemiczne zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje chemiczne oddziałujące na chwasty i szkodniki. Na ich działanie narażona jest zarówno skóra, jak i układ oddechowy i pokarmowy oraz błony śluzowe. Jak powinna wyglądać prawidłowa ochrona zdrowia w czasie korzystania ze środków ochrony roślin? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje związane z tym zagadnieniem.

Przed rozpoczęciem oprysków należy zapoznać się z instrukcją stosowania wybranego środka ochrony roślin. W dokumencie tym zawarte są wszystkie niezbędne wskazówki odnośnie prawidłowego i bezpiecznego wykorzystywania danej substancji.

Druga bardzo ważna czynność to kalibracja opryskiwacza. Wykonywać powinno się ją zarówno przed rozpoczęciem sezonu prac polowych, jak i w trakcie. Upewnić można się wówczas, że poszczególne zabiegi są wykonywane z należytą troską o zdrowie i ostrożnością. Kalibracja pozwala dowiedzieć się, czy stosowana dawka środka ochrony roślin jest zgodna z zaleceniami producenta. Dzięki temu ustrzec można się przed powstawaniem nadwyżki cieczy użytkowej, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia zabiegu. Dbajmy również o części do opryskiwacza tak aby były regularnie sprawdzane pod względem sprawności działania.

Jakiego rodzaju odzież ochronną należy mieć na sobie podczas robienia oprysku? Do tego celu wykorzystywać powinno się wyłącznie certyfikowane ubrania ochrony indywidualnej, które posiadają certyfikację CE. Podczas przygotowania cieczy użytkowej należy mieć na sobie kombinezon ochronny, rękawice nitrylowe, maskę ochronną A2 lub A3, nakrycie głowy, okulary ochronne oraz obuwie ochronne z winylu, gumy lub neoprenu.

W jaki sposób powinno się korzystać z rękawic ochronnych? Muszą być one na tyle długie, aby zakrywały całe przedramię. Przed założeniem rękawic należy dokładnie umyć dłonie sprawdzić, czy rękawice nie mają dziur, przetarć i skaz fabrycznych. Po zakończonych pracach, przepłukujemy je pod bieżącą i suszymy.

Niemniej istotną kwestią jest trzykrotne płukanie pojemników po środkach chemicznych. W ten sposób zaoszczędzić można do 5% preparatu. Wykorzystując całą zawartość pojemnika, zyskać można gwarancję efektywności zastosowania wybranego środka, uzyskując odpowiednią zawiesinę. Starannie wypłukany pojemnik nie grozi zatruciem.

Jak chronić drogi oddechowe podczas wykonywania oprysków rolniczych? Zastosowanie znajdą tu półmaski przeciwko pyłom i obłokom z filtrem P1, P2 lub P3 albo półmaski z filtrem A2. Idealny produkt tego typu powinien dobrze przylegać do twarzy, nie dopuszczając do powstawania nieszczelności, które mogłyby się przyczynić do przedostania się szkodliwej substancji do układu oddechowego.

W jaki sposób przechowywać powinno się środki ochrony roślin? Muszą się one znajdować w wydzielonym, oznakowanym pomieszczeniu niedostępnym dla osób nieupoważnionych, zamykanym na klucz, z łatwo zmywalną podłogą, sprawną instalacją elektryczną i izolacją termiczną, poza budynkiem inwentarskim i mieszkalnym.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Zasady obowiązujące w czasie oprysków rolniczych”

  1. Awatar Wymienniki Ciepła

    Dzięki za ten artykuł. Sporo ciekawy informacji o środkach ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *