Linie papilarne

Linie papilarne

Linie papilarne, czyli unikalne wzory, znajdujące się między innymi na opuszkach palców, są niezwykle interesującą cechą naszej fizjonomii. Unikatowość linii papilarnych sprawiła, że są one niezastąpionym narzędziem identyfikacji w różnych dziedzinach, począwszy od medycyny, kryminalistyki, po nowoczesną technologię. Przeczytaj najważniejsze i najciekawsze fakty dotyczące linii papilarnych.

Linie papilarne – czym są i jakie są ich rodzaje

Linie papilarne (dermatoglify) to bruzdy tworzące unikalne wzory znajdujące się na opuszkach palców, dłoniach, stopach oraz wargach człowieka i innych ssaków naczelnych.

Linie papilarne tworzą się już w życiu płodowym i pojawiają się na skórze płodu w około 10 tygodniu ciąży. Linie papilarne są unikatowe i jeżeli skóra nie zostanie poważnie uszkodzona ,to pozostają niezmienne do końca życia.

Linie papilarne podzielone zostały na trzy główne rodzaje: pętle, spirale (wirowe) oraz łukowe. W ramach tych grup wyróżnione zostały konkretne podtypy takie jak: wzór pętlicowy lewy i prawy, wzór wirowy dwupętlicowy, wzór łukowy namiotowy.

Linie papilarne pętlowe (loop)

Pętle są liniami, które wchodzą z jednej strony palca, tworzą pętlę i wychodzą z tej samej strony. Pętle te mogą być skierowane na lewo (lewoskrętne) lub na prawo (prawoskrętne). Linie papilarne pętlicowe zostały podzielone na trzy podgrupy:

  • łokciowe – gdzie grzbiety skręcają się do tyłu bez pełnego skrętu i przesuwają się w stronę małego palca;
  • promieniowe – podobnie jak w pętli łokciowej, kierują się do tyłu, lecz nie zwoje są skierowane w stronę małego palca, ale kciuka,
  • centralne – grzbiety w tym wzorze zapętlają się, aby otoczyć centralny okółek.

Ten rodzaj linii jest najczęściej spotykanym wzorem znajdującym się na opuszkach palców występującym u ok. 70 proc. całej populacji.

Linie papilarne wirowe (whirl)

Wiry zwane też spiralami są wzorami linii papilarnych składającymi się z jednego lub więcej punktów centralnych, z których odchodzą linie kręcące się na zewnątrz, tworząc wzór spirali.

Wyróżnione zostały dwie kategorie linii wirowych zwykłe (tworzące spirale) oraz centralne (środkowe grzbiety zakrzywione są więcej niż jeden raz i tworzą mniejszy wewnętrzny wir). Linie wirowe występują u około jednej czwartej populacji.

Linie papilarne łukowe (arch)

We wzorach łukowych, linie wchodzą z jednej strony palca, delikatnie kierują się w górę, a następnie wychodzą z drugiej strony. Łuki są najrzadziej występującym typem wzorów – jedynie ok. 5 procent ludzi posiada ten wzór. W ramach tego wzoru wyróżniono dwie podgrupy:

  • łuki zwykłe – tutaj wypukłe grzbiety rozchodzą się od jednej strony palca do drugiej w sposób ciągły;
  • łuki namiotowe – łuki namiotowe są podobne do zwykłych z tą różnicą, że mają ostrzejszą krawędź, przez co tworzą kształt podobny do namiotu.

Wszystkie trzy podstawowe rodzaje wzorów przyjmują wiele różnych kombinacji, a ich kształty oraz układy linii papilarnych są dla każdej osoby unikalne. Dzięki temu odciski palców są bardzo dobrym materiałem do identyfikacji ludzi.

Do czego wykorzystywane są linie papilarne

Unikalne dla każdej osoby lnie papilarne wykorzystuje się od końca XIXw, kiedy to argentyński kryminolog Juan Vucetich w 1892 roku stworzył pierwszy system klasyfikacji odcisków palców. Od tamtej pory linie papilarne stosowane są do celów związanych z identyfikacją i bezpieczeństwem, takich jak:

  • identyfikacja kryminalna — daktyloskopia (nauka o odciskach palców), jest kluczowa we wszelkich sprawach kryminalnych, ponieważ odciski palców pozostawione na miejscu zbrodni mogą pomóc w identyfikacji podejrzanych lub ofiar;
  • bezpieczeństwo na granicach — niektóre lotniska wykorzystują skanery linii papilarnych do identyfikacji pasażerów;
  • dokumenty tożsamości — w Polsce, odciski palców są wymagane do wydania paszportu, co zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa i identyfikacji. Ponadto obecnie odciski palców są pobierane od osób wnioskujących o dowód osobisty i służą one do weryfikacji przy odbiorze dokumentu. Pobrane odciski palców wykorzystywane są tylko do tego celu i są przechowywane w systemie nie dłużej niż 90 dni.

Ponadto linie papilarne wykorzystywane są w różnych urządzeniach i aplikacjach, np. smartfonach i kontrolerach dostępu.

Ciekawostki o liniach papilarnych

Linie papilarne są fascynującą, niepowtarzalną cechą naszego ciała. Dlatego poniżej odpowiadamy na kilka pytań dotyczących odcisków palców:

Czy linie papilarne bliźniaków są takie same?

Nie, każda osoba ma inne linie papilarne, nawet u bliźniaków jednojajowych są one różne.

Czy linie papilarne mogą się zmienić?

Nie, lnie papilarne pozostają niezmienne od życia płodowego do śmierci. Mogą ulec częściowej zmianie, jeżeli skóra zostanie poważnie uszkodzona.

Do czego ssakom służą linie papilarne?

U ssaków, takich jak małpy, linie papilarne zwiększają przyczepność do powierzchni, co jest szczególnie ważne dla zwierząt poruszających się po drzewach.

Co oznaczają linie papilarne na dłoni?

Linie papilarne, są często kojarzone z liniami dłoni: linią życia, linią serca i głowy, które są interpretowane w chiromancji (wróżeniu z dłoni) .
Nie są to jednak te same linie, a linie dłoni, którym wróżbici przypisują znaczenie zmieniają się w ciągu życia w przeciwieństwie do linii papilarnych.

Czy są ludzie bez linii papilarnych?

Tak, dotyczy to osób cierpiących na rzadkie choroby genetyczne skóry, w których uszkodzone zostaje białko keratyna 14, co skutkuje brakiem linii papilarnych. Ponadto zanik linii papilarnych następuje wskutek celowych zabiegów dermatologicznych takich jak głęboka dermabrazja lub wskutek oparzenia. Warto dodać, że usuwanie linii papilarnych w celu ukrycia przestępstwa jest karalne.

Podsumowując, linie papilarne są niezwykłymi cechami naszej fizjologii, które umożliwiają identyfikację oraz zapewniają bezpieczeństwo i prywatność w coraz bardziej cyfrowym świecie. Z pewnością dzięki rozwojowi technologii zastosowanie i wykorzystywanie linii papilarnych będzie wzrastać.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *