USG dopochwowe transwaginalne

USG dopochwowe, nazywane również USG transwaginalnym, to niezwykle dokładne badanie, które ma na celu wykryć i zobrazować niepożądane zmiany w budowie i funkcjonowaniu jajników, jajowodów oraz macicy.

USG dopochwowe przeprowadza się profilaktycznie raz w roku u współżyjących kobiet, które nie są w ciąży. W przypadku osób mających problem z zajściem w ciążę, takie badanie powtarza się nawet co 2 dni. Ma ono za zadanie monitorować wzrastanie pęcherzyków jajnikowych. Jeżeli podczas pierwszego badania zostały wykryte zmiany, takie jak guz jajnika, torbiele czy mięśniaki macicy, USG transwaginalne przeprowadza się co kilka miesięcy. W ten sposób monitorować można, czy uległy one powiększeniu. Badanie, jakim jest USG dopochwowe wykonuje się także u kobiet ciężarnych, do około 12 — 13 tygodnia. Związane jest to z tym, że ciąża jest wówczas jeszcze na tyle mała, że byłaby słabo widoczna w badaniu wykonywanym przy pomocy sondy przezbrzusznej. W przypadku ciąży zaawansowanej, badanie dopochwowe jest używane do oceny szyjki macicy. U kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia, badanie transwaginalne nie jest wykonywane. Zamiast tego, głowicę wprowadza się tu przez odbyt lub przykłada do brzucha czy krocza.

Jak krok po kroku wygląda USG dopochwowe? Opiera się ono o wprowadzenie do pochwy głowicy dopochwowej, na którą zakładana jest specjalna, jednorazowa osłonka. Do badania wykorzystuje się również żel minimalizujący tarcie oraz przyczyniający się do poprawy obrazowania, eliminując powietrze z drogi, którą muszą przebyć ultradźwięki. Wspomniana powyżej sonda ma długość około 15 — 20 centymetrów i średnicę 2 centymetrów. Zawiera nadajnik i odbiornik dal ultradźwiękowych. Przy pomocy algorytmów, komputer przetwarza sygnały ultradźwiękowe odbijane od tkanek w taki sposób, by na ekranie powstał 2 — lub 3 — wymiarowy obraz.

USG transwaginalne przeprowadza się na fotelu ginekologicznym lub leżance. Pacjentka leży na plecach z szeroko rozłożonymi nogami. Lekarz może poprosić pacjentkę o podłożenie pod pośladki zaciśniętych pięści, co ma na celu umożliwić możliwie jak największy zakres ruchów sondy. Omawiane badanie pozwala dokonać oceny macicy, jajników oraz zatoki Douglasa. Jeżeli chodzi o pierwszy z narządów, ginekolog ocenia tu szyjkę oraz mięsień macicy, jej pozycję, ewentualne wady anatomiczne oraz endometrium, czyli błonę śluzową, która wyściela jamę macicy. Dodatkowo, mierzy jego grubość i stwierdza, czy jest jednorodne. Badając jajniki, lekarz sprawdza, gdzie są zlokalizowane, czy mają prawidłową wielkość oraz czy na nich lub w ich bezpośredniej okolice nie znajdują się podejrzane guzy. Co do oceny zatoki Douglasa, polega ona na sprawdzeniu, czy w przestrzeni za macicą nie znajduje się większa ilość płynu lub podejrzane, onkologiczne zmiany.

Badanie, jakim jest USG dopochwowe nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed jego wykonaniem zaleca się opróżnić pęcherz. Wyniki USG transwaginalnego są dostępne od razu.

Jeżeli masz problem z aparatem USG i potrzebujesz na przykład serwis USG odezwij się do nas polecimy odpowiednią firmę zajmującą się naprawą aparatów USG.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *