Mefedron – co to jest i jak działa

Mefedron potocznie zwany „mefem” lub „mecią”, zdobył dużą popularność jako legalny dopalacz, prawie dwadzieścia lat temu. W Polsce został zdelegalizowany w 2010 r. lecz mimo to pozostał łatwiej dostępnym i tańszym zamiennikiem, ekstazy i amfetaminy. Poznaj zagrożenia, jakie niesie ze sobą 4-metylometkatynon (4-MMC).

Co to jest mefedron

Mefedron, czyli 4-metylometkatynon (4-MMC) jest półsyntetyczną pochodną katynonu, psychoaktywnego alkaloidu występującego w liściach czuwaliczki jadalnej zwanej Kath. Roślina ta jest popularna w Somalii oraz w Jemenie i podobnie jak liście koki chętnie żuta przez ich mieszkańców.

Ten psychoaktywny alkaloid nie tylko sprawia, że mimo trudnych warunków przychodzi ochota na życie, ale też usuwa lęki i uczucie głodu. Czuwaliczka ma jednak zasadnicze, wady szybko uzależnia i szybko się psuje. Mefedron jest trwałym chemicznym odpowiednikiem katynonu.

Mefedron został w 1929 r. po raz pierwszy zsyntetyzowany przez Saema de Burnaga i początkowo sprzedawany był jako środek owadobójczy. Jednak światową popularność zyskał znacznie później, bo dopiero po roku 2000 dzięki sprzedaży internetowej.

Mefedron długo był na całym świecie substancją legalnie dostępną. W Polsce został zdelegalizowany w 2010 roku, lecz zanim to się stało, zdobył ogromną popularność zwłaszcza wśród młodzieży jako ‘królewski’ dopalacz, który można było kupić w sklepach z dopalaczami.

Mimo delegalizacji nadal należy do najtańszych i łatwo dostępnych w postaci proszku kryształków, tabletek i kapsułek substancji psychoaktywnych.

Jak działa Mefedron ?

Mefedron wykazuje działanie stymulujące, przeciwlękowe i przeciwbólowe. Szybko po jego zażyciu przychodzi ochota na towarzystwo i zabawę, znika obawa, a człowiek czuje w sobie moc. Niestety równie szybko, po tych przyjemnych doznaniach przychodzi „zlot” i nieprzyjemne reakcje psychiczne i fizycznie. To dlatego substancja ta jest bardzo silnie uzależniająca psychicznie.

Mefedron jak działa na psychikę

Zażywający narkotyk opisując działanie mefedronu, wskazują odczuwane wrażenia jak po zażyciu ekstazy czy amfetaminy. Dotyczy to zarówno tych pożądanych doznań, po które sięga dana osoba, jak i tych nieprzyjemnych wynikających z przedawkowania lub jego końca działania. Wśród najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wywołanych przez mefedron wymienia się:

  • omamy słuchowe i wzrokowe,
  • dezorientację i lęk,
  • napady paniki i agresji,
  • myśli i akty samobójcze,
  • nadwrażliwość sensoryczną,
  • psychozę.

Fizyczne objawy zażycia mefedronu

Natomiast wśród reakcji fizycznej organizmu najczęściej opisywane są:

  • objawy neurologiczne – bóle i zawroty głowy, szum w uszach, drżenie, sztywność karku, oczopląs, zaburzenia widzenia, drgawki, szczękościsk, i zgrzytanie zębami,
  • objawy kardiologiczne – tachykardia, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, wysokie ciśnienie tętnicze, skurcz naczyń krwionośnych,
  • objawy gastryczne – nudności, wymioty, utrata apetytu, suchość w ustach,
  • zaburzenia termoregulacji – napady gorąca, wzmożone pocenie się, tzw. pot mefedronowy o charakterystycznym ostrym i nieprzyjemnym zapachu,
  • krwawienia z nosa, bolesne kapanie z nosa, oparzenia i owrzodzenia gardła i nosa (w zależności od sposobu przyjmowania),
  • trudności w oddawaniu moczu.

Poza aktami samobójstwa po zażyciu mefedronu notuje się śmiertelne przypadki zawałów serca i udarów mózgu. Ponadto jak każda substancja psychoaktywna mefedron wyłącza świadomość, powodując agresję, dlatego osoby pod wpływem narkotyku często popełniają przestępstwa.

Mefedron – łatwo zacząć, trudno przestać

Mefedron ze względu na stosunkowo łatwą dostępność i niewygórowaną cenę jest częstym gościem imprez. Dodaje odwagi, pozwala się wyluzować i szybko dostarcza dopaminy, której łakną młodzi ludzie.

Natomiast kiedy „schodzi” życie i samopoczucie staje się paskudne, dlatego przychodzi tęsknota za błogością, którą daje kolejna dawka. Tak rozpoczyna się niezwykle trudna do przerwania spirala uzależnienia.

Dlatego potrzebne są skuteczne kampanie przeciw narkotykowe i ustawiczna edukacja młodzieży, uświadamiająca młodym ludziom, że łatwo zacząć i trudno przestać brać narkotyki.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *