USG piersi

USG jest badaniem, które pozwala uwidocznić tkanki wchodzące w skład piersi, wykorzystując do tego celu fale ultradźwiękowe niesłyszalne dla człowieka. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne, a jego wyniki są dostępne od ręki.

Jakie są wskazania do USG piersi? Znacząca część decyduje się wykonać je wówczas, gdy podczas samobadania piersi czy badania piersi przez ginekologa zostały wykryte niezidentyfikowane zmiany guzkowe. USG piersi przeprowadza się także wtedy, kiedy z brodawki sutkowej zaczyna wypływać krew lub inna wydzielina. Często wykorzystywane jest ono jako badanie uzupełniające w sytuacji, w której podczas innych badań nie udało się określić charakteru zmian w piesi. USG piersi pozwala ustalić, czy dana zmiana jest twarda, co wskazywać może na zwłóknienie, zwapnienie lub guz nowotworowy, czy może wypełnia ją płyn, z czym mamy do czynienia w przypadku torbieli. Dodatkowo, jest ono wykonywane jako badanie przesiewowe u kobiet obciążonych umiarkowanym lub wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, mających w przeszłości punkcję sutka, z piersiami o utkaniu gruczołowym, z implantami silikonowymi, które uniemożliwiają uwidocznienie tkanki piersi w MRTG oraz w ciąży.

Jak już zostało wspomniane, USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. Jako że jego wykonania wykorzystuje się nie promienie rentgenowskie, lecz fale ultradźwiękowe, bez obaw może być ono przeprowadzane u kobiet w ciąży oraz tych, które karmią piersią.

USG piersi nie wymaga od pacjentki żadnego przygotowania. Należy wykonywać je między 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. W pierwszej kolejności lekarz zadaje pytania odnośnie wieku, daty ostatniej miesiączki, przebytych operacji piersi, przyjmowania leków hormonalnych, ostatniego porodu i karmienia piersią oraz występowania w rodzinie przypadków nowotworu piersi lub jajnika. Następnie pacjentka zdejmuje ubranie oraz bieliznę powyżej pasa i kładzie się na plecach, z rękami założonymi na głowę. Na piersi jest nakładany specjalny żel, który ma za zadanie poprawić obraz badania i ułatwić przesuwanie głowicą po skórze pacjentki. Lekarz wykonujący badanie przesuwa stopniowo sondę pod różnymi kątami. W celu uwidocznienia poszczególnych struktur, przyciska on głowicę mocniej lub nieco słabiej, w zależności od badanego obszaru. Badanie jest wykonywane osobno dla każdej piersi. Po zakończeniu USG, lekarz podaje pacjentce ręczniki, które pozwalają pozbyć się resztek żelu znajdującego się na skórze. Pacjentka ubiera się i czeka na sporządzenie opisu badania. Łączny czas trwania procedury to około 15 minut.

Czym USG piersi różni się od mammografii? Drugie z badań wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które pozwala w krótkim czasie wykryć zmiany nowotworowe obecne w okolicy gruczołów sutkowych. A co, jeżeli chodzi o różnice pomiędzy USG piersi i biopsją piersi? Biopsja jest znacznie bardziej zaawansowana i opiera się o pobranie z gruczołu piersiowego tkanki do badania histopatologicznego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *