Wdowi garb

Wdowi garb

Wdowi garb to określenie używane w odniesieniu do deformacji tkankowej w formie zgrubienia, jakie pojawia się w okolicy dolnej części kręgosłupa szyjnego. Jakie są jej przyczyny? Jak należy ją leczyć?

Wdowi garb określany jest również mianem garbu szyjnego, bawolego karku lub garbu tłuszczowego. Jak już zostało wspomniane, jest to rodzaj deformacji tkankowej w rejonie przejścia szyjno — piersiowego. Przyjmuje ona postać zgrubienia na karku. Wdowiemu garbowi towarzyszyć może protakcja głowy i barków oraz kifotyzacja odcinka piersiowego kręgosłupa.

Bawoli garb może mieć wiele przyczyn. Bardzo często do czynienia mamy z zaburzeniem o charakterze dziedzicznym, które sprzyja rozwojowi wad postawy. Wdowi garb nierzadko pojawia się również na skutek rozwoju osteoporozy. U podłoża omawianej deformacji leżeć może również siedzący tryb życia, kręgozmyk oraz zaburzenia ostrości widzenia. Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o podłożu genetycznym garbu szyjnego — obniżonym poczuciu własnej wartości, stanach lękowych czy żałobie po stracie bliskiej osoby.

Wdowi garb jest problemem nie tylko estetycznym. Może on prowokować szereg nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. Zaliczają się do nich między innymi: ból w odcinku szyjnym kręgosłupa i pomiędzy łopatkami, mrowienie drętwienie w obrębie kończyn górnych, szumy uszne, mdłości, ból głowy, zaburzenia połykania, utrudnione oddychanie, zgrzytanie zębami oraz wzmożone napięcie w obrębie stawów skroniowo — żuchwowych.

Jak powinno się leczyć wdowi garb? W zależności od podłoża dysfunkcji, zaleca się leczenie fizjoterapeutyczne, ortopedyczne lub psychoterapeutyczne. Chirurgiczne leczenie bawolego karku ma miejsce jedynie wówczas, gdy wyczerpane zostały wszystkie inne metody.

Chcąc pozbyć się wdowiego garbu, warto udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego, gdzie zostaną dobrane stosowne ćwiczenia na zgarbione plecy. Powinny się one składać z kilku różnych komponentów i skupiać zarówno na rozluźnianiu i wzmacnianiu poszczególnych grup mięśniowych, jak i wyrabianiu nawyku prawidłowej postawy. Ćwiczenia na bawoli kark obejmują także masaż z uwzględnieniem poizometrycznej relaksacji mięśni. Tego typu proste redukowanie napięcia mięśnia dźwigacza łopatki i mięśni piersiowych pozwala skutecznie zmniejszyć przykre dolegliwości i przyczynić się do poprawy wad postawy. Pomocny może okazać się tutaj także masaż tkanek głębokich, terapie manualna, suche igłowanie oraz terapia z wykorzystaniem PNF (mianem tym określa się metodę kompleksowej kinezyterapii bazującą na neurofizjologicznych zasadach wykonywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia; jest ona wykorzystywana do odzyskiwania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych).

Jak skutecznie ustrzec się przed wdowim garbem? Kluczową kwestią jest tutaj ergonomia postawy ciała obejmująca odpowiednio przygotowane stanowisko pracy czy spanie na specjalnej poduszce ortopedycznej.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *