Wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego

Żaden profesjonalny gabinet rehabilitacyjny nie może się obyć bez wysokiej jakości, profesjonalnego wyposażenia. Jakiego rodzaju sprzęt znajdować powinien się w takiej placówce — czy to prywatnej, czy publicznej?

Planując otwarcie gabinetu rehabilitacyjnego, warto zaopatrzyć się w matę gimnastyczną do ćwiczeń i rehabilitacji. Ma ona za zadanie chronić przed otarciami i kontuzjami w czasie treningu oraz skutecznie izolować od podłoża. Produkty tego typu dostępne na sklepowych półkach różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania, wymiarami, grubością, stopniem amortyzacji, kolorystyką oraz ceną. Część modeli wyposażona jest w praktyczną powłokę antybakteryjną i antypoślizgową.

W gabinecie rehabilitacyjnym znaleźć powinny się także różnego rodzaju tapicerowane materace. Znajdują one zastosowanie w szczególności w czasie fizykoterapii. Godne polecenia są w szczególności modele pokryte tworzywem skóropodobnym, które jest wytrzymałe i łatwe w konserwacji.

Kolejny niezbędny element wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego to piłki medycznego służące do wykonywania ćwiczeń górnych partii ciała. Często są one pokryte kolcami o właściwościach masujących.

W gabinetach tego typu znaleźć można także specjalistyczne poduszki sensomotoryczne oraz podkładki korekcyjne. Wyroby tego typu wymuszają naturalną pozycję ciała, umożliwiając przywrócenie zdrowej fizjologii kręgosłupa. Na ich powierzchni znajdują się wypustki pobudzające receptory nerwowe, wzmacniając sensomotorykę oraz koordynację ruchową. Przyczyniają się one w ten sposób do wzmocnienia mięśni i utrzymania stanu równowagi ciała.

Warto, aby na wyposażeniu gabinetu rehabilitacyjnego znajdowały się również taśmy oraz tak zwane trenery dłoni. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie w tapingu, czyli metodzie pomagającej w normalizowaniu napięcia mięśniowego. Jeżeli chodzi natomiast o trenery dłoni, są to kuleczki rehabilitacyjne umożliwiające ćwiczenie motoryki dłoni. Podczas rehabilitacji, z powodzeniem korzystać można także z krążków do nauki chodzenia, wałków do ćwiczeń oraz ciężarków treningowych.

Kluczowym elementem każdego gabinetu rehabilitacyjnego jest stół rehabilitacyjny. Wykorzystywany jest on w czasie badań diagnostycznych, które wymuszą utrzymanie przez pacjenta właściwej postawy ciała. Poza nim, znaleźć powinna się tutaj leżanka medyczna, taboret oraz koziołek. Urządzając taki gabinet, warto również zadbać o wyposażenie go w wagę medyczną, wagę dla pacjentów medycznych oraz wzrostomierz. Sprzęty tego typu w znaczący sposób ułatwiają bowiem dokonywanie pomiarów masy oraz obwodu ciała. Aby możliwe było wykonywanie ćwiczeń ogólnych oraz gimnastyki korekcyjnej, w gabinecie rehabilitacyjnym znajdować powinny się również drabinki rehabilitacyjne. Poza nimi, warto zaopatrzyć się także w drewniany tor z przeszkodami oraz tor do nauki chodzenia.

Do wykonywania zabiegów fizykoterapii — elektroterapii, laseroterapii czy magnetoterapii niezbędny będzie natomiast profesjonalny sprzęt generujący niezbędne prądy i wytwarzający promieniowanie laserowe.


Opublikowano

w

przez

Tagi: